TV BAFTAs 2024: Happy Valley and Top Boy Among Big Winners

By Ellie Smith

2 weeks ago

Who struck gold at this year's awards?


Stars gathered at the Royal Festival Hall last night for the 2024 TV BAFTAs, the biggest event on the British television calendar.

It was a starry night for BBC drama Happy Valley, with Sarah Lancashire scooping up the Best Leading Actress award for her role as sergeant Catherine Cawood. Netflix‘s Top Boy won big too, taking home the Best Drama and Best Supporting Actress gongs, while Matthew Macfadyen won Best Supporting Actor for his depiction of unabashed social climber Tom Wambsgans in Succession. This year’s event was hosted by comedians Rob Beckett and Romesh Ranganathan, who also scooped up a win of their own for their show Rob and Romesh VS.

So who else took home trophies, and who missed out? Here is the full list of winners and nominees for the TV BAFTAs 2024.

TV BAFTAs 2024: Who Were The Winners?

Leading Actress

  • WINNER: Sarah Lancashire, Happy Valley – BBC One
  • Anjana Vasan, ‘Demon 79’ (Black Mirror) – Netflix
  • Anne Reid, The Sixth Commandment – BBC One
  • Bella Ramsey, The Last of Us – Sky Atlantic
  • Helena Bonham Carter, Nolly – ITVX
  • Sharon Horgan, Best Interests – BBC One

Leading Actor

  • WINNER: Timothy Spall, The Sixth Commandment – BBC One
  • Brian Cox, Succession – Sky Atlantic
  • Dominic West, The Crown – Netflix
  • Kane Robinson, Top Boy – Netflix
  • Paapa Essiedu, The Lazarus Project – Sky Max
  • Steve Coogan, The Reckoning – BBC One
Group of men stood together

Top Boy Season 3. (L to R) Dudley O’Shaugnessy as Si, Reniko Francis as Tyrone, Araloyin Oshunremi as Stefan in Top Boy Season 3. Cr. Ali Painter/Netflix © 2022.

Supporting Actress

  • WINNER: Jasmine Jobson, Top Boy – Netflix
  • Elizabeth Debicki, The Crown – Netflix
  • Harriet Walter, Succession – Sky Atlantic
  • Lesley Manville, The Crown – Netflix
  • Nico Parker, The Last of Us – Sky Atlantic
  • Siobhan Finneran, Happy Valley – BBC One

Supporting Actor

  • WINNER: Matthew Macfadyen, Succession – Sky Atlantic
  • Amit Shah, Happy Valley – BBC One
  • Éanna Hardwicke, The Sixth Commandment – BBC One
  • Harris Dickinson, A Murder at the End of the World – Disney+
  • Jack Lowden, Slow Horses – Apple TV+
  • Salim Daw, The Crown – Netflix
A Murder At The End Of The World

A Murder At The End Of The World

Female Performance In A Comedy

  • WINNER: Gbemisola Ikumelo, Black Ops – BBC One
  • Bridget Christie, The Change – Channel 4
  • Máiréad Tyers, Extraordinary – Disney+
  • Roisin Gallagher, The Lovers – Sky Atlantic
  • Sofia Oxenham, Extraordinary – Disney+
  • Taj Atwal, Hullraisers – Channel 4

Male Performance In A Comedy

  • WINNER: Mawaan Rizwan, Juice – BBC Three
  • Adjani Salmon, Dreaming Whilst Black – BBC Three
  • David Tennant, Good Omens – Prime Video
  • Hammed Animashaun, Black Ops – BBC One
  • Jamie Demetriou, A Whole Lifetime with Jamie Demetriou – Netflix
  • Joseph Gilgun, Brassic – Sky Max

Drama Series

  • WINNER: Top Boy – Netflix
  • The Gold – BBC One
  • Happy Valley – BBC One
  • Slow Horses – Apple TV+

Limited Drama

  • WINNER: The Sixth Commandment – BBC One
  • Best Interests – BBC One
  • ‘Demon 79’ (Black Mirror) – Netflix
  • The Long Shadow – ITV1
Josie (KAT SADLER), Deb (LOUISE BREALEY), Billie (LIZZIE DAVIDSON) in Such Brave Girls

Josie (KAT SADLER), Deb (LOUISE BREALEY), Billie (LIZZIE DAVIDSON) in Such Brave Girls. © BBC/Various Artists Limited/James Stack

Scripted comedy

  • WINNER: Such Brave Girls – BBC Three
  • Big Boys – Channel 4
  • Dreaming Whilst Black – BBC Three
  • Extraordinary – Disney+

Soap

  • WINNER: Casualty – BBC One
  • EastEnders – BBC One
  • Emmerdale – ITV1

Entertainment Programme

  • WINNER: Strictly Come Dancing – BBC One
  • Hannah Waddingham: Home For Christmas – Apple TV+
  • Later… With Jools Holland – BBC Two
  • Michael McIntyre’s Big Show – BBC One

Entertainment Performance

  • WINNER: Joe Lycett, Late Night Lycett – Channel 4
  • Anthony McPartlin & Declan Donnelly, I’m A Celebrity… Get Me Out of Here! – ITV1
  • Big Zuu, Big Zuu’s Big Eats – Dave
  • Graham Norton, The Graham Norton Show – BBC One
  • Hannah Waddingham, Eurovision Song Contest 2023 – BBC One
  • Rob Beckett & Romesh Ranganathan, Rob & Romesh Vs – Sky Max

Comedy Entertainment Programme

  • WINNER: Rob & Romesh Vs – Sky Max
  • The Graham Norton Show – BBC One
  • Late Night Lycett – Channel 4
  • Would I Lie To You? – BBC One

Factual Entertainment

  • WINNER: Celebrity Race Across The World – BBC One
  • The Dog House – Channel 4
  • Endurance: Race To The Pole – Channel 5
  • Portrait Artist of the Year – Sky Arts

Squid Game: The Challenge

Reality

  • WINNER: Squid Game: The Challenge – Netflix
  • Banged Up – Channel 4
  • Married At First Sight UK – E4
  • My Mum, Your Dad – ITV1

Daytime

  • WINNER: Scam Interceptors – BBC One
  • Loose Women and Men – ITV1
  • Lorraine – ITV1
  • Make It At Market – BBC One

International

  • WINNER: Class Act – Netflix
  • The Bear – Disney+
  • Beef – Netflix
  • The Last of Us – Sky Atlantic
  • Love & Death – ITVX
  • Succession – Sky Atlantic
ELIZABETH OLSEN as Candy Montgomery in HBO TV show LOVE & DEATH

ELIZABETH OLSEN as Candy Montgomery in LOVE & DEATH. © HBO Max/Warner Bros./Lionsgate

Live Event Coverage

  • WINNER: Eurovision Song Contest 2023 – BBC One
  • The Coronation Concert – BBC One
  • Royal British Legion Festival of Remembrance – BBC One

Current Affairs

  • WINNER: The Shamima Begum Story (This World) – BBC Two
  • Inside Russia: Traitors And Heroes (Storyville) – BBC Four
  • Putin Vs The West – BBC Two
  • Russell Brand: In Plain Sight (Dispatches) – Channel 4

Single Documentary

  • WINNER: Ellie Simmonds: Finding My Secret Family – ITV1
  • David Holmes: The Boy Who Lived – Sky Documentaries
  • Hatton – Sky Crime
  • Vjeran Tomic: The Spider-Man of Paris – Netflix
David Holmes and Daniel Radcliffe in The Boy Who Lived

David Holmes and Daniel Radcliffe in The Boy Who Lived

Factual Series

  • WINNER: Lockerbie – Sky Documentaries
  • Dublin Narcos – Sky Documentaries
  • Evacuation – Channel 4
  • Once Upon A Time In Northern Ireland – BBC Two

Specialist Factual

  • WINNER: White Nanny, Black Child – Channel 5
  • Chimp Empire – Netflix
  • The Enfield Poltergeist – Apple TV+
  • Forced Out – Sky Documentaries

News Coverage

  • WINNER: Inside Gaza: Israel And Hamas At War – Channel 4 News
  • Inside Myanmar – The Hidden War – Sky News
  • Israel-Hamas War – Sky News

Sports Coverage

  • WINNER: Cheltenham Festival Day One – ITV1
  • MOTD Live: Fifa Women’s World Cup 2023 – BBC One
  • Wimbledon 2023 Men’s Final – BBC One

Memorable Moment

  • WINNER: Happy Valley, Catherine Cawood and Tommy Lee Royce’s final kitchen showdown – BBC One
  • David Beckham teases Victoria about her “working class” upbringing – Netflix
  • Doctor Who, Ncuti Gatwa revealed as the 15th Doctor – BBC One
  • The Last of Us, Bill and Frank’s Story – Sky Atlantic
  • The Piano, 13-year-old Lucy stuns commuters with jaw dropping piano performance – Channel 4
  • Succession, Logan Roy’s death – Sky Atlantic

Short Form

  • WINNER: Mobility – BBC Three
  • The Skewer: Three Twisted Years – BBC iPlayer
  • Stealing Ukraine’s Children: Inside Russia’s Camps – Vice News
  • Where It Ends – BBC Three

Missed it? You can catch the ceremony on BBC iPlayer